Energia z biomasy
Biomasa patrí k najstarším a najvýznamnejším zdrojom energie,ktoré človek dodnes človek využíva.
Pred viac ako štyri tisíc rokmi objavil oheň a na základe toho si výrazne zvýšil kvalitu života. Palivové drevo bolo dlhý čas dôležitou súčasťou života všetkých spoločenských vrstiev. Biogenné paliva boli v dôsledku priemyselnej revolúcie nahradené fosilnými palivami. Človek dnes spaľuje viac fosilných palív ,ako vzniklo za tisíc rokov. Až zvýšujúce sa riziko ohrozenia životného prostredia a života na zemi vôbec viedlo v 20.storočí k uvedomeniu si a k návratu k využitia tradičných životne prostredie šetriacích nosičov energie –biomasy. Pretože biomasa je látka biologického čiže rastlinneho pôvodu je negenerovaným nosičom energie .V súčasností si stále viac vyspelých krajín sveta uvedomuje obmedzenosť zásob fosilných palív a rizika s tým spojené . Preto sa do popredia záujmu dostávajú obnoviteľné nosiče energie (ONE).
Pre posilnenie energetickej bezpečností a nezávislosti krajín Európskej únie na dodávkach energie z problémových krajín a regiónov sa stáva kľúčovou otázkou diverzifikácia energetických zdrojov ,. Ich využívanie je jedným z možných spôsobov znižovania závislostí na fosilných palivách a znižovania produkcie emisií do prostredia. Praktický to znamená zvýšiť podiel výroby energie z
obnoviteľných nosičov na celkovom objeme spotrebovanej energie. Pre Slovensko z hľadiska geografickej polohy, štruktúry územia a pokrytia povrchu lesmi , lúkami a pôdou je biomasa kľúčovým energonosičom Pod pojmom biomasa rozumieme všetku organickú hotu , ktorá vznikla pomocou fotosyntézy ,alebo hmotu živočišného pôvodu. Je to v postate zakonzervovaná slnečná energia , ktorú rastliny vďaka fotosyntéze premieňajú na organickú hmotu. Čistá biomasa je priradená do kategórie biopalív . ktoré majú hmotnostné podiely horľaviny h , popolovín A,. a vody W rovne jednej t.j h+W+A=1
Biomasa ma význam nielen ako zdroj energie , ale môže prispieť k zlepšeniu ekonomicko-sociálnej situácie v ekonomický znevýhodnených regionoch. Slovensko v porovnaní s bývalými členskými krajinami (EU 15) výrazne zaostáva vo využívaní biomasy ako obnoviteľného nosiča energie. Podľa údaJOV Ministerstva hospodárstva SR biomasa v súčasností pokrýva asi 4,8 % spotreby primárných zdrojov energie. Podľa prognóz v klimatických podmienkach, aké sú na Slovensku je reálný potenciál energie z biomasy 12-14% podielu na celkovej spotrebe energie. Pre realizáciu strategických cieľov v oblasti využitia potenciálu biomasy bolo vládou schválených viacero strategických a programových dokumentov ,ktoré vychádzajú z energetickej politiky EU a Akčného programu pre biomasu prijatého Európskou komisiou.
Za základ Európskej energetickej politiky možno považovať Strategické ciele vyjadrené modelom 3x20 . Čo v praktickom vyjadrení predstavuje model:
- Úspory energie o 20% oproti plánu v roku 2020,
- Redukciu skleníkových plynov o 20% v porovnaní s rokom 1990,
- 20 % -ný podiel energie vyrobenej z obnoviteľných nosičov na celkovej spotrebe energie,
Biomasa – je kľúčom k uzavretému kolobehu CO2 v prírode a eliminuje tzv. skleníkový efekt. Pretože pri spaľovaní biomasy sa síce CO2 tiež uvoľňuje, ale približne rovnaké množstvo CO2 je fotosyntézou pri raste biomasy spotrebované.
Biomasa je chemicky viazaná energia slnka, ktorá využívajú rastliny pri raste v rámci foto-syntézy. Je to jeden z najuniverzálnejších a naj-rozšírenejších zdrojov energie na Zemi. Biomasa je variabilná a multilatentná, pričom môže uspo-kojovať energetický dopyt pri výrobe elektrické-ho prúdu, tepla, prípadne trh s pohonnými látkami. Výhodou biomasy na Slovensku je skutočnosť, že je rovnomerne rozmiestnená na Slovensku, produkuje sa každoročne, poľnohos-podári vlastnia technické prostriedky na jej pes-tovanie, zber a úpravu a v neposlednom rada rastie záujem a chuť o túto činnosť. Biomasou nazývame materiál živočíšneho alebo rastlinného pôvodu vhodný na priemyselné a energetické využitie (Viglasky, Suchomel, Laugova, Gefert, 2006) .
Až zvyšujúce sa uvedomenie zhľadiska životného prostredia vposledných 20 rokoch viedlo kuvedomeniu si možnosti využívania dorastajúcich a životné prostredie šetriacich zdrojov energie–biomasy.